Czy nasza władza jest poważna? Kolejna aktualizacja wpisu o PZU.

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski na Komisji Finansów Publicznych przychylił się do zdania Polskiej Izby Ubezpieczeń, by również ubezpieczyciele byli objęci pierwotną stawką 0,39% podatku aktywów (w niedawnym projekcie, stawka dla PZU była podniesiona do 0,6%). Jest to kolejna zmiana zamiarów oraz ingerencja rządu w rynek. 

PZU rósł dzisiaj o prawie 3%, a dzień zakończył na 1,32% plusie, choć przed powyższą informacją oscylował koło zera.


Prześledźmy jakie zmiany w stosunku do projektu ustawy zapowiedział wiceminister finansów.
Czytaj dalej »

Aktualizacja ostatniego wpisu o PZU. Nadal uważam, że Pan Rynek się pomylił.

Zostałem poinformowany, że projekt ustawy (i prawdopodobnie sama ustawa) wygląda trochę inaczej niż wcześniej sądziłem. W związku z tym muszę dokonać drobnych korekt w obliczeniach wykonanych w poprzednim wpisie o tym, że Pan Rynek pomylił się względem wyceny PZU

Co zatem zakłada projekt ustawy, a co przeoczyłem wcześniej?


Czytaj dalej »

Spojrzenie na indeks WIG20. PZU - czy naprawdę jest tak źle? Pan Rynek znów się pomylił.

Spółka PZU w ostatnim czasie mocno traci. Nic dziwnego - traci cały indeks WIG20. Przyczyn jest wiele. 

Pisałem niedawno, że nie zawsze warto patrzeć na indeks i się nim sugerować. Myślę, że w tym przypadku jest podobnie. Ogólny nastrój na giełdzie nie jest przyczyną spadku PZU. Główną przyczyną spadku naszego najcięższego indeksu jest niska wycena surowców na świecie. Z tej przyczyny spadają akcje producentów surowców, tj. np. KGHM (miedź) i JSW (węgiel). Na dokładkę, giełda mocno dociążona jest planowanym mariażem spółek energetycznych z górnictwem, a więc odbiorców i producentów surowców. To pozbawia korzyści odbiorców. Czy to dotyczy PZU? Ani trochę.  

(Łatwo się domyślić jak wyglądałby kurs spółek energetycznych, gdyby nie było pomysłów łączenia - patrz PKN, Lotos i spółki chemiczne (Grupa Azoty, Ciech) - ich akcje dynamicznie rosną. Od ostatniego wpisu o około 20%. )

W tym wpisie chciałbym się zająć ostatnią, mocną przeceną akcji PZU. Kurs spadł z 38,22 do 33,80 zł, tj. o 12,5% w 4 dni. Według mnie, spadki są zbyt silne i jest to okazja do zakupu. Dlaczego?

Czytaj dalej »
Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka