Optymalizacja podatkowa dzięki IKE i IKZE - konfrontacja

Dzisiejszy wpis będzie miał na celu zaprezentowanie sporych korzyści jakie niesie ze sobą przeniesienie swoich inwestycji akcyjnych na rachunki IKE i IKZE maklerskie.

Przedstawię na konkretnym przykładzie jak na nasze wyniki w inwestycjach wpływa IKE oraz IKZE. Co więcej, przedstawię wyliczenia zakładając likwidację tych kont przed emeryturą z pełnymi tego konsekwencjami. Nie zakładam trzymania tam środków do emerytury, czyli zamrażania ich na długie dziesięciolecia. Używanie tych kont ma na celu wyłącznie bieżącą optymalizację podatkową oraz zwiększenie rentowności naszego portfela akcyjnego.

(Powiem szczerze, że ja jestem wciąż na etapie przenoszenia swoich akcji na te rachunki i w tej chwili jestem mniej więcej w połowie. Jeśli limity wystarczą, by pomieścić mój cały portfel akcyjny, to przeniosę tam wszystkie moje akcje w ciągu paru miesięcy.)


Nie będę przybliżał czym są te rachunki ani jak funkcjonują - uważam, że temat został w pełni wyczerpany w kilku źródłach, które podaję poniżej. 

Temat konstrukcji IKE i IKZE został wystarczająco przybliżony w blogosferze. Jeśli chcesz poczytać o tych rachunkach to zapraszam poniżej. Oto miejsca, z których ja m. in. czerpałem wiedzę:
 1. Humanista na giełdzie - Założyłem sobie IKZE maklerskie w DM BOŚ - po co?
 2. jakoszczedzacpieniadze.pl - Optymalizacja podatkowa dzięki kontom IKE i IKZE – ile można zaoszczędzić? oraz IKE i IKZE FAQ, czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące kont emerytalnych
 3. ikze24.info - Częste pytania o IKZE (tutaj temat został przewałkowany na wszelkie możliwe sposoby pod względem podatkowym i prawnym)
 4. bossa.pl (DM BOŚ Banku) - Indywidualne konta emerytalne (IKE i IKZE)

Jednak, nikt z powyższych linków nie pokusił się o przedstawienie konkretnych wyliczeń jak użytkowanie IKE i IKZE wpływa na opłacalność/rentowność naszych inwestycji. Jedynie Michał Szafrański (podpunkt 2.) przedstawił wyliczenie, ale w ustawowym założeniu, czyli bez wypłacania środków przed wskazanym w ustawie wiekiem emerytalnym (powyżej 60 roku życia).

Przedstawię 3 identyczne, rynkowe portfele inwestycyjne, które będą się różnić wyłącznie tym, że pierwszy to będzie IKZE, drugi to będzie IKE, a trzeci to zwyczajny rachunek maklerski.

Założenia inwestycyjne

 • Okres inwestycji - 10 lat (po tym czasie wypłacamy środki lub likwidujemy IKE/IKZE)
 • Likwidujemy IKE/IKZE i wypłacamy środku w ostatnim dniu 10-ego roku inwestycji.
 • Nominalna, roczna rentowność portfela - 8%
 • Bez uwzględnienia opłat i prowizji
 • Bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku 
 • Podatek od zysków kapitałowych, tzw. "podatek Belki" - 19% (Zakładam, że przez 10 lat jego stawka się nie zmieni.)
 • Stawka w I progu podatkowym - 18% (Również zakładam, że ta stawka się nie zmieni przez 10 lat.)
 • Przy wypłacaniu środków w IKZE nie wpadniemy w II próg podatkowy ze stawką 32% (Suma rocznego dochodu + wartość wypłaconych środków z IKZE nie przekroczy II progu podatkowego. W 2015 roku jest to granica 85 528 zł.)
 • Limit wpłat na IKZE się nie zmieni. (Zmienia się co roku, ale nie ma to wielkiego znaczenia dla wyniku.)

W pierwszym roku inwestycji wpłacamy 4 750,80 zł, czyli limit wpłaty na IKZE w 2015 roku. 
W drugim roku i każdym kolejnym (od drugiego do dziesiątego) wpłacamy 3 895,66 zł na IKE i rachunek maklerski, czyli limit wpłat na IKZE minus 18%. Na IKZE wpłacamy pełen limit, ponieważ dorzucamy zwrot z podatku za pierwszy i każdy kolejny rok.


Tabela z obliczeniami + wyjaśnienie

Przejdźmy do najważniejszego.
 1. Tak jak wspomniałem, w większości lat wpłacamy 3 895,66 zł, a tylko w pierwszym 4 750,80 zł. W tej rubryce jest kwota, która jest naszym kosztem (rozchodem) naszych inwestycji.
 2. W przypadku IKE i rachunku maklerskiego inwestujemy to co wpłacimy. W przypadku IKZE inwestujemy 4 750,80 zł, ponieważ wykorzystujemy zwrot z podatku.
 3. W przypadku IKZE ta rubryka to iloczyn 2.*ilość lat (4 750,80 zł * 10 lat). W przypadku IKE i rachunku maklerskiego to 4 750,80 zł + 9 lat * 3 895,66 zł. (patrz wyjaśnienie pod założeniami)
 4. W każdym z trzech rachunków to suma 4 750,80 zł z pierwszego roku oraz 3 895,66 zł * 9 z kolejnych dziewięciu lat.
 5. Nominalna stopa rentowności z portfela wynika z założeń.
 6. Realna stopa rentowności jest tożsama z nominalną w przypadku IKZE i IKE, ponieważ te konta są wolne od płacenia "podatku Belki". W przypadku rachunku maklerskiego, realna stopa rentowności jest pomniejszona o 19% podatku od zysków kapitałowych (i dywidend).
 7. Ta rubryka jest dopisana wyłącznie w celu zaprezentowania różnic w procencie składanym po całym okresie inwestycji w przypadku płacenia bądź nie płacenia "podatku Belki".
 8. Wartość naszego portfela na koniec 10 lat inwestycji.
Wartość portfela IKZE jest większa od portfela IKE ze względu wyższą kwotą, którą zainwestowaliśmy dzięki nadwyżkom podatkowym.

Wartość portfela IKE jest większa od portfela na rachunku maklerskim ze względu wyższą, realną stopę rentowności portfela.

9. Nasz zysk to różnica pomiędzy rubryką 8. a rubryką 4. (NIE jest to zysk podatkowy!)

I zaczynamy przechodzić do najważniejszych rubryk.

10. W przypadku IKZE płacimy podatek dochodowy od osób fizycznych w I progu, tj. 18% od CAŁOŚCI wypłacanych środków, czyli od kwoty w rubryce 8. 
WAŻNE, od rubryki 8. należy odjąć naszą wpłatę w 10-tym roku inwestycji, tj. 4 750,80 zł. Dlaczego? W 10-tym roku inwestycji Wpłaciliśmy te środki (a więc należy je ODliczyć od dochodu), ale WYpłaciliśmy całość (a więc należy całość DOliczyć do dochodu). W rezultacie mamy doliczenie 74 328,58 zł i odliczenie 4 750,80 zł, tj. +74 328,58 - 4 750,80  = 69 577,78 zł i od tej kwoty ostatecznie płacimy podatek 18%. 
(Wprawdzie, podatek zapłacimy od ~74 tys. przy wypłacie, a zwrot za ~4,75 tys. dopiero przy rozliczeniu parę miesięcy później z fiskusem, ale nasze faktyczne koszty będą takie, jak gdybyśmy zapłacili podatek od tych ~69,5 tys. zł. Pomijam koszt czasu.)

W przypadku IKE płacimy podatek od zysków kapitałowych, tj. 19% od zysków, czyli różnicy pomiędzy kwotą wypłaty, a tym co wpłaciliśmy, czyli od różnicy pomiędzy rubryką 8. i 4. 

W przypadku rachunku maklerskiego nie ma likwidacji, a jest jedynie wypłata środków. Nie płacimy tutaj podatku, ponieważ był on uiszczany na bieżąco.

11. Wartość "likwidacyjna" to różnica pomiędzy wartością naszego portfela, a kwotą podatku do zapłacenia podczas likwidacji. 

12. Jest to zysk pomiędzy wartością "likwidacyjną" (rubryka 11.) a naszymi kosztami/rozchodami (rubryka 4.).


Wnioski

W zamieszczonej tabeli na samym dole widać wyraźnie, że IKZE zdecydowanie zwycięża w konfrontacji z IKE i ze zwykłym rachunkiem maklerskim. 

Nasz zysk w IKZE jest lepszy od zysku na rachunku maklerskiego o 24,16% oraz lepszy od zysku w IKE o 18,13%.

IKZE jest najefektywniejszym sposobem na inwestowanie naszych środków. (Uwzględniając również likwidację rachunku przed wymaganym rokiem życia.)


Analizy Cornix


6 komentarzy :

 1. To ile Kowalski musi miesięcznie zarabiać na etacie, aby 10 roku nie wpaść w drugi próg podatkowy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytanie w takim razie, co się zmienia w przypadku przekroczenia II progu? Czy IKZE nadal się opłaca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy niewielkim przekroczeniu wpływ będzie oczywiście negatywny, ale do przełknięcia. Im większą kwotą przekroczymy II próg tym gorzej dla nas, bo opłacalność dramatycznie spada. Nie ma sensu tego obliczać, ponieważ lepiej po prostu omijać przekraczanie jak ognia. Otrzymać 18%, a potem oddać 32% to żaden interes.

   Sytuacja jest zupełnie inna, gdy cały czas jesteśmy w drugim progu. Wtedy odliczamy sobie 32% od dochodu, co jest bardzo korzystne. Dzięki temu mamy więcej pieniędzy fiskusa do pomnażania majątku.

   Idealną (i wcale nie niemożliwą) sytuacją jest, gdy Wpłacamy na IKZE w II progu i odliczamy 32% od dochodu, a WYpłacimy w I progu podatkowym i do dochodu doliczymy tylko 18%. Może się to stać np. w roku podatkowym, gdy stracimy pracę i nasze dochodu dramatycznie spadną, a poszukiwania nowej potrwają parę miesięcy. Dzięki IKZE możemy ten "upadek" bardzo dobrze zamortyzować lub nawet przekuć w sukces. ;)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co w przypadku gdy jestem na II progu podatkowym (jestem sam), za rok biorę ślub i rozliczam sie z żona (zona mniej zarabia). Rozliczajac sie wtedy razem jestesmy w I progu podatkowym. Wtedy rozumiem na operacji z IKZE sporo zarabiam, bo oddaje wtedy 18%, a mialem ulge 32%. 4 lata pozniej moge jeszce raz zalozyc IKZE?

   Usuń
  2. Nie wiem czy rozliczenie wspólne działa w IKZE. Pewnie nie. Jak sama nazwa wskazuje - jest to indywidualne.
   Z tego co wiem to nie ma przewidzianego minimalnego okresu pomiędzy zamknięciem i otwarciem IKZE, więc pewnie można nawet i tego samego roku.

   Usuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka