Analiza techniczna - Impexmetal


Dzisiejszy wpis będzie niezaplanowany. Szczególne podziękowania dla użytkownika albert1818 z tego wątku na gragieldowa.pl, który mnie zainspirował do poniżej analizy. 

Spółka Impexmetal prowadzi obrót na całym świecie metalami nieżelaznymi, rudami i wyrobami stalowymi. Jej działalność jest dobrze zdywersyfikowana geograficznie, ponieważ ma swoje placówki w ponad 50 krajach na świecie. Jest obecna w Unie Europejskiej i Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych oraz rozwiniętych krajach Azji.
Spółka wchodzi w grupę kapitałową Boryszew. Ponad 50% akcji spółki kontroluje znany inwestor Roman Karkosik.

Co takiego zauważyłem na wykresie spółki?

Zacznę od drugiej strony i pokażę to co mi się nie podoba, i to co sugeruje, by jeszcze poczekać z kupnem akcji...


Jest to wykres tygodniowy, na którym można wyrysować ogromny i ostry trójkąt symetryczny (sprawdź teorię). W tej chwili, cena akcji znajduje się niemal idealnie w samym środku pomiędzy ograniczeniami trójkąta. Wskaźniki STS oraz RSI również nie dają sygnału, nie są odchylone w żadną ze stron. To sugeruje, by jeszcze poczekać z kupnem akcji. Nie ma powodu do pośpiechu.


W bliższej perspektywie sytuacja techniczna spółki prezentuje się o wiele bardziej pozytywnie.

Można tu wymienić kilka powodów, które wskazują na rychły wzrost ceny.

 1. Bliskość wsparcia na poziomie 2,8 zł oraz pozytywna reakcja kursu na niego (spadki wyhamowały).
 2. Wskaźniki MACD, STS oraz RSI wskazują sygnał kupna (do sygnału na MACD brakuje niewielkiego impulsu w górę).
 3. Zwiększony wolumen, który pojawił się przed poziomem 2,8 zł, co oznacza, że pojawił się popyt, czyli inwestorzy, dla których ta cena za akcje spółki jest atrakcyjna. Jest to potwierdzenie siły wsparcia.
 4. Wzrost zmienności (długie knoty z 29 czerwca i 2 lipca) oznaczają prawdopodobną zmianę sentymentu, tj. zmianę trwającego od miesiąca krótkoterminowego trendu spadkowego. 
 5. Podejście wolumenowe. (patrz niżej)


Swoją analizę można oprzeć jedynie na rozpoznawaniu kluczowych miejsc na podstawie wolumenu. Podwyższony wolumen oznacza punkt zwrotny.

Na powyższym wykresie widzimy miejsca, gdzie pojawił się podwyższony wolumen (czarne koła). Dwukrotnie po wzrostach oznaczało to kres zwyżki ceny, a poziom na którym wystąpił duży wolumen tworzył strefę podaży na następne kilka miesięcy (czerwone koła + czerwone prostokąty). Pod koniec 2014 roku podwyższony wolumen pojawił się po mocnych spadkach (pierwsze zielone koło). Było to w okolicach ceny 2,4 zł. Od tamtego momentu w ciągu 4,5 miesiąca nastąpiła zwyżka ceny o 1 zł (40%), aż do.... pojawienia się podwyższonego wolumenu, tj. punktu zwrotnego, który oznaczał kres wzrostów i opór na następne kilka miesięcy. 
W ciągu ostatniego miesiąca kurs spadł o 20% (z 3,5 zł na 2,8 zł). Pojawił się podwyższony wolumen. Można śmiało przypuszczać, że powtórzy się sytuacja z końcówki 2014 roku i będzie to kolejny punkt zwrotny.

Potencjał wzrostu to co najmniej powrót w strefę 3,2 - 3,4 zł (załóżmy ewentualny TakeProfit na 3,3 zł) lub 40% (tak jak w poprzednim rajdzie).


Propozycja gry:


Poziom wejścia, cena aktualna - 2,86 zł.

SL - 2,74, ryzyko 4,2%.

Potencjał wzrostu:
1, 3,3 zł, zysk 15,38%.
2. X zł, zysk 40%.

Stosunek Zysk/Ryzyko - 3,66 lub 9,52 (zagranie będzie zyskowne przy minimalnej skuteczności w 27,32% lub 10,5% przypadków)Analizy Cornix3 komentarze :

 1. Witam. Jeśli wpis od śledzącego czasem blog jest mile widziany, to ciekaw jestem opinii co do obecnej sytuacji ? Prognoza analizy okazała się słuszna. A następnie :
  - poszła korekta
  - utworzyła się lokalna konsolidacja w trakcie której dominowała dystrybucja
  - ostatnie wybicie dołem i dodatkowo (o ile dobrze widzę) przełamanie linii trendu wzrostowego, która rysowałeś na obrazku, a którą można poprowadzić od dołka z 2009r.
  - wszystko to, przy standardowo całkiem dobrych wynikach grupy :)))ale fundamentalnie ... spółka wymaga bardzo indywidualnego podejścia. Ciekaw jestem czy to może być punkt zwrotny i na ile sytuacja jest poważna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pozostaje mi wiele więcej jak potwierdzić co piszesz. (:

   Na tygodniowym kurs przełamał wieloletnie wsparcie -> http://prntscr.com/94bf4f . Dodatkowo, można wykreślić coś w rodzaju kanału spadkowego.

   Na dziennym pod koniec września było widać duży wolumen, ale kurs praktycznie się nie wychylił poza konsolidację w granicach 2,6-2,8 zł. http://prntscr.com/94bh8m
   Ostatnie 5 świeczek może zadziałać jak mała flaga z zasięgiem do 2,00 zł.

   Ja bym teraz tych akcji na pewno nie kupił.

   Usuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka