Aktualizacja ostatniego wpisu o PZU. Nadal uważam, że Pan Rynek się pomylił.

Zostałem poinformowany, że projekt ustawy (i prawdopodobnie sama ustawa) wygląda trochę inaczej niż wcześniej sądziłem. W związku z tym muszę dokonać drobnych korekt w obliczeniach wykonanych w poprzednim wpisie o tym, że Pan Rynek pomylił się względem wyceny PZU

Co zatem zakłada projekt ustawy, a co przeoczyłem wcześniej?  1. Przede wszystkim to, że nowy podatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu (KUP), a to eliminuje mechanizm tarczy podatkowej. Dla spółki to gorzej, ponieważ podatek będzie większy i trzeba go wprost odliczyć od zysku netto z jednym małym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest fakt, że
  2. Od podstawy opodatkowania należy odliczyć 4 mld zł (co zostało już uwzględnione poprzednio w moich obliczeniach).
  3. Od podstawy opodatkowania należy odliczyć również wartość kapitałów własnych, ale nie dotyczy to ubezpieczycieli (wyłącznie banki i SKOKi).

Poniżej obliczenia (analogiczne do poprzednich, ale z korektami) - z podatkiem 0,39% i 0,6%. Zmienione pozycje zaznaczyłem strzałkami po prawej stronie tabeli.

Z tabeli usunąłem punkt 4., ponieważ uwzględniał on w podatku tarczę podatkową. Niestety, ale spółka będzie musiała odliczyć całość podatku od swojego wskaźnika ROA.

Ma to jednak również dobre strony (choć oczywiście mniejsze) - punkt 8. zawierał pomniejszenie "ulgi" wynikającej z odliczenia od podstawy opodatkowania 4 mld zł. Jeśli podatek nie będzie stanowił KUP to ulga nie będzie tego podatku powiększać - całą "ulgę" można doliczyć do zysku netto.

Analogiczne obliczenia z korektami w przypadku wcześniejszej wersji projektu ustawy z podatkiem w wysokości 0,39% od aktywów.


W poprzedniej wersji, podatek 0,39% miał obniżyć zysk netto spółki w latach 2010-2014 o średnio o 5,82%, a przy stawce 0,6% o 8,96%, a więc o ponad 3 punkty procentowe więcej.

W obecnej wersji, podatek 0,39% miał obniżyć zysk netto spółki w latach 2010-2014 o średnio o 7,62%, a przy stawce 0,6% o 11,72%, a więc o ponad 4 punkty procentowe więcej.

Myślę, że nie jest to znacząca różnica. Nie zmieniła się również znacząco cena akcji spółki. Kurs nurkował dalej do poziomu nawet poniżej 31 zł, ale zdążył wrócić w okolice 34 zł, czyli do ceny przy której był publikowany poprzedni wpis.


Nadal aktualny jest wniosek, że kurs obniżył się o około 12%, a zmiana stawki opodatkowania zmniejszy zysk netto o 4 punkty procentowe, a więc 3-krotnie mniej niż wynikało by to z ceny akcji spółki.

Nadal uważam, że Pan Rynek się pomylił, a przecena akcji spółki PZU była zbyt dynamiczna i przesadzona.


Analizy Cornix
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka