Czy nasza władza jest poważna? Kolejna aktualizacja wpisu o PZU.

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski na Komisji Finansów Publicznych przychylił się do zdania Polskiej Izby Ubezpieczeń, by również ubezpieczyciele byli objęci pierwotną stawką 0,39% podatku aktywów (w niedawnym projekcie, stawka dla PZU była podniesiona do 0,6%). Jest to kolejna zmiana zamiarów oraz ingerencja rządu w rynek. 

PZU rósł dzisiaj o prawie 3%, a dzień zakończył na 1,32% plusie, choć przed powyższą informacją oscylował koło zera.


Prześledźmy jakie zmiany w stosunku do projektu ustawy zapowiedział wiceminister finansów.


Przede wszystkim objęcie ubezpieczycieli (w tym oczywiście PZU) taką samą stawką jak banki, tj. 0,39% od aktywów. W poprzednim wpisie obliczyłem, że podniesienie tej stawki sprawi, że zysk PZU spadnie o 4 punkty procentowe. Ponowne zmniejszenie tej stawki odwróci ten efekt, więc analogicznie zysk netto spółki spadnie o 4 punkty procentowe mniej

Dodatkowo, aktywa zwolnione z podatku mają stopnieć o połowę, tj. zwolnione z opodatkowania będą 2 mld zł (poprzednio 4 mld zł). To oznacza wzrost podatku o 7,8 mln zł rocznie. To niewiele dla spółki z kilku-miliardowymi zyskami rocznymi. Jest to wartość pomijalna.

Inną zmianę nad którą ministerstwo się zastanawia jest zwolnienie z opodatkowania obligacji skarbowych, ale jednocześnie stawka podatku miała by się zwiększyć do 0,44%, a więc PZU wyszłoby na tym jak Zabłocki na mydle. 

Kolejną zmianą, ale nie dotyczącą już ani banków, ani ubezpieczycieli bezpośrednio to plan objęcia podatkiem również firm pożyczkowych. W ich przypadku zwolnione z podatku miały by być aktywa nie 2 czy 4 mld zł, ale "tylko" 200 mln zł. 

Czy doczekamy się kolejnych zmian/propozycji przed ostateczną ustawą? Pewnie tak.

Źródła informacji:


Z ostatnie chwili:
 "Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o tzw. podatku bankowym. Przyjęto poprawki posłów PiS, które zrównują stawkę podatku dla banków i ubezpieczycieli oraz obejmują podatkiem także firmy pożyczkowe."


Pozytywnie zostały zaopiniowane wyżej wymienione wszystkie poprawki. Jednocześnie wiceminister finansów przyznał, że w zamian za stawkę 0,44% zgodziłby się na zwolnienie z podatku kapitały własne spółki.

http://finanse.wnp.pl/komisja-finansow-za-projektem-ustawy-o-podatku-bankowym,264014_1_0_0.htmlAnalizy Cornix
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka