Analiza techniczna (+finansowa) - Kania

W dzisiejszym wpisie spółka która od początku roku spadła o 30%, a w ciągu niecałego półrocza ponad 40% jednocześnie poprawiając od wielu kwartałów przychody i zyski. Pomimo rosnących zysków, inwestorzy nie pokładali w spółce wielkich nadziei. To się zmieniło w 2016 roku, co widać na wykresie.
Wedle stooq, jej wskaźnik ceny do zysku wynosi jedynie 7. Wadą spółki na pewno jest niska płynność gotówkowa - gotówka i jej ekwiwalenty stanowią od dłuższego czasu mniej niż 1% aktywów. Wzrost przychodów postępuje głównie przez wzrost należności - w 3q2015 uzyskała 300 mln przychodów, a w bilansie posiada 370 mln należności, które wzrastają w ślad za przychodami. 
 

Widać to wyraźnie na dynamice kwartał do kwartału. Przychody wzrastają skokowo, a należności równomiernie co kwartał.
Pewnym ryzykiem jest również duża dźwignia spółki. Przy 200 mln kapitałów własnych spółka posiada 420 mln zobowiązań, ale tylko połowa z nich generuje koszty finansowe (kredyty, pożyczki, obligacje). Martwi to, że udział kapitałów własnych w strukturze finansowania spółki maleje od 2014 roku, chociaż spadek nie jest ogromny - od ponad 37% do niecałych 33% na 3q2015. W latach 2011-2013 wskaźnik utrzymywał się przy 40%.

Podsumowując - spółka działa na dość dużej dźwigni przy niskiej płynności poprawiając przychody głównie poprzez wzrost należności. 


A co z analizą techniczną ?


Na początku br. spółka zastopowała spadki w ciekawym miejscu na relatywnie przyzwoitym wolumenie. W jednym miejscu zbiegło się wsparcie długoterminowego (od debiutu) trendu wzrostowego oraz średnioterminowego trendu spadkowego. (strzałki)

W krótkim terminie spółka pokonała dwa opory oraz wyszła górą z klina, który uformował się na wspomnianym wsparciu wzrostowego trendu długoterminowego.


Spółka pokonała też High na 2,07 zł w z konsolidacji. Warto zwrócić również uwagę na sygnał kupna na MACD, STS i RSI, który został wygenerowany dzięki długiej, wzrostowej świeczce z 29 stycznia br.


Mamy więc w tej chwili dobrą okazję do zajęcia pozycji na dość agresywnej i ryzykowne spółce, ale która w ostatnim czasie została prawdopodobnie zbyt mocno przeceniona. 


Analizy Cornix


2 komentarze :

  1. Brak gotówki w Kani to norma. Pamiętam jak raz mieli wykupić obligi i dosłownie kilka dni wcześniej je zrolowali. Cóż jadą w maksymalną sprzedaż aby zwiększyć udziały w rynku marketów i za jakiś czas dopiero od tego odcinać kupony

    OdpowiedzUsuń
  2. Brawo za analizę. Okazała się jak najbardziej poprawna. Dziś Kania stoi po 2,46 i nadal pnie się w górę.

    OdpowiedzUsuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka