Kilka wykresów, które zwróciły moją uwagę.

Przejrzałem dzisiaj wykresy spółek. Niewiele jest takich wykresów, z których można coś wykrzesać. Nie można się dziwić - sytuacja na szerokim rynku nie sprzyja inwestorom. Politycy licytują się pomysłami na socjalne zbawienie społeczeństwa, podczas gdy giełda i rynek kapitałowy przez to się wykrwawia.

Przedstawiam kilka ciekawych wykresów technicznych z krótkim komentarzem.Pierwszą spółką jest JW Construction. Spółka w drugiej połowie 2015 roku dynamicznie przekroczyła poziom około ceny 3,83 zł. Od tamtej pory oscyluje nad tą granicą. W tej chwili, spółka zbliżyła się z powrotem do tego poziomu oraz jednocześnie jest na wsparciu trendu wzrostowego. Wskaźnik MACD i STS wskazują miejsce do kupna. Obecna cena może być ciekawym miejscem do zajęcia pozycji.

Na spółce Midas jest bardzo podobna sytuacja, ale w krótszej perspektywie. Spółka ze względu na groszową cenę ma poszarpany wykres. Spóła niedawno przekroczyła opór na poziomie około 0,67 zł na podwyższonym wolumenie. W tej chwili spółka przeprowadza retest tego oporu, który teraz jest wsparciem. Podwyższony wolumen pojawił się również przy dolnej granicy konsolidacji sprzed wybicia, co oznacza że pojawił się popyt, który najpierw zebrał z rynku dużo akcji, a następnie przeprowadził wybicie nad opór. Jeśli rynek podchwyci tą formację to cena poniżej 70 groszy to dobre miejsce na kupno. 

Trzecia spółka to Ronson. Ponad 2-letnie spadki wyhamowują, a cena przechodzi w trend boczny tworząc tym samym początek formacji spodka. Wedle tej formacji, następnym ruchem będzie trend wzrostowy. Warunkiem zasadności tej formacji według mnie jest przebicie na stałe poziomu 1,4 zł.

Ostatnia spółka to Unibep. Spółka przekroczyła rok temu wieloletnie szczyty. W tej chwili wróciła do tych poziomów cenowych robiąc retest. Spółka znajduje się również na wsparciu 2,5-letniego trendu wzrostowego. MACD nadal spada bez zakrzywiania się, ale STS jest już nisko, a rzadko na tej spółce był długo tak zdołowany. Na korzyść wzrostów przemawia również bliskość psychologicznego poziomu 10 zł. Teraz albo nigdy!

Czy można stosować zasady analizy technicznej dla wykresów C/Z? I to nie dla konkretnej spółki, ale całego indeksu? 

Ja czasem ją stosuję, głównie z ciekawości i raczej mocno z przymrużeniem oka. Jednak, taki wykres wygląda niezmiernie ciekawie na indeksie mWIG40. Długoterminowe wsparcie oraz okrągły poziom 15 zł można sprawić, że duzi inwestorzy zainteresują się spółkami wchodzącymi w skład tego indeksu.


Analizy Cornix1 komentarz :

  1. Stosowanie wykresów czegoś innego niż kursy danego instrumentu jest trochę ryzykowne, bo to jest odejście od logicznych podstaw analizy technicznej w kierunku wróżenia z fusów. Logika AT opiera się na założeniu, że ludzie są mentalnie przywiązani do jakichś poziomów kursów po których wchodzili lub wychodzili kupując lub sprzedając danych instrument. Przy indeksach albo wskaźnikach to przywiązanie jest już dużo mniejsze i AT mniej działa.

    OdpowiedzUsuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka