Analiza techniczna - ASBIS

AT ASBISu i ryzykowna sztuka łapania noża.


Akcje spółki na początku 2009 roku kosztowały około 1,4 zł. Po pięciu latach intensywnych wzrostów zarówno ceny akcji jak i przychodów i zysków spółki ich bilans prezentował się wprost genialnie. Przychody wzrosły o około 70%, a zyski zwiększyły się 10-krotnie. To spowodowało, że spółka zwiększyła swoją rentowność niemal 6-krotnie. Przy tych danych wzrost ceny akcji około 5,5-krotnie wydaje się co najwyżej dobrym wynikiem. Nie porównując do wyników finansowych, taki wzrost (średnio ponad 100% rocznie) jest wymarzonym wynikiem dla każdego inwestora. Jak w tej sytuacji spodziewać się spadku wartości akcji o 75% w niecałe 10 miesięcy? Lub spadku o 50% wartości w półtora miesiąca? Nie da się. Są rzeczy, których się nie przewidzi. Tym bardziej na giełdzie.

Im na wyższym koniu się jedzie tym dłużej się spada i bardziej boli upadek. A czy im dłużej nuż spada to tym łatwiej go złapać? Nie sądzę. Czy to niesprawiedliwe? Jeśli tak to procenty same w sobie są niesprawiedliwe. Nieważne czy najpierw zyskasz, a potem stracisz 10% czy najpierw stracisz, a potem zyskach 10%. W obu przypadkach rezultatem jest bycie pod kreską o 1%.

Dość tej dychotomii molekularnej. Przejdźmy do wykresu.ASBIS- wykres tygodniowy, perspektywa około 6-letnia
Na powyższym wykresie zaznaczono wyżej opisany wzrost i spadek cen akcji. Zaznaczono również mocne wsparcie na poziomie 2 zł

Odnośnie nie sprzyjających czynników:

1.       1. Nie widać dywergencji na wskaźnikach. Spadki są regularne, a wykres to szereg czarnych cielsk.  Co prawda widać dywergencję na MACD, ale nie ma jej ani na RSI, ani na STS.
ASBIS- wykres dzienny, perspektywa 3-letnia, pozytywna dywergencja na MACD (brak na RSI i STS)

Co więcej, na wykresie tygodniowym nie widać pozytywnej dywergencji – jest za to negatywna! Dołek cenowy znajduje się wyżej poprzedniego, ale na MACD jest poniżej. Poprzednio (2009-2011r.) takowej dywergencji nie było – zarówno dołek na wskaźniku jak i wykresie cenowym był wyżej poprzedniego, czego efektem były kolejne szczyty.
ASBIS- wykres tygodniowy, perspektywa maksymalna, negatywna dywergencja na MACD


2.       2. Ostatnie dwa dni notowań utworzyły lukę cenową.
ASBIS- wykres godzinowy, perspektywa miesięczna

Czerwoną strzałką zaznaczono utworzenie się luki na wysokim wolumenie. Jest to wykres godzinowy, a zaznaczona świeczka jest pierwszą świeczką godzinową w czwartek – było to otwarcie dnia, a więc lukę  widać również na wykresie dziennym. Dwie ostatnie świeczki są ostatnimi w piątek oraz próbą (nieudaną) byków zamknięcia luki zanim nabierze siły. Wedle teorii analizy technicznej, luka cenowa nabiera siły jeśli nie uda jej się zamknąć przez następne trzy dni od utworzenia.

3.       3. Do głównej słabości ABISu wynika wszystko to co się dzieje na Ukrainie i w Rosji, gdzie wędruje  ponad 80% produkcji ASBISu, co powoduje spadek zysków.
ASBIS - kwartalny zysk netto od 2008 roku

Na powyższym wykresie widać zysk netto ASBISu z podziałem na kwartały. Widać wyraźną zależność – II kwartał przez ostatnie lata był gorszy od pierwszego. W I kwartale 2014 roku ASBIS pierwszy raz od kryzysu odnotował (dużą) stratę. Wedle powyższej zależności, II kwartał będzie jeszcze gorszy. Taki stan rzeczy zapowiedział nawet zarząd spółki.

Tak naprawdę nic nie sprzyja ASBISowi w tej chwili prócz obecności dwóch wsparć i korzystnej relacji Zysk/Ryzyko, ale to tylko teoria. Tylko teorią jest również to, że giełda jest totalnie nieprzewidywalna i wzrosty nadchodzą wtedy, gdy większość byków zamieni się w niedźwiedzie.
ASBIS- wykres tygodniowy, perspektywa maksymalna

Dwa wsparcia o których mowa to linia długoterminowego trendu wzrostowego. Ta linia jest obecnie na poziomie około 1,6-1,7 zł. Dodatkowym wsparciem jest okrągły i psychologiczny poziom 2 zł oraz strefa od 1,88 do 1,91 na której kurs 3-krotnie się zatrzymał w połowie 2012 roku (strzałki w góre). Tylko jedna świeca delikatnie naruszyła poziom 2 zł (close 1,98zł). Dowodzi to dość mocnego wsparcia, które jednak działało 2 lata temu. Czy zadziała również teraz?

Poziom wejścia to poziom obecny, a SL ściśle poniżej trzech knotów najniższych świeczek z połowy 2012 roku.

Poziom wejścia – 2,1 zł
SL – 1,87 zł
Ryzyko – 10,95% (23 grosze)

Do zademonstrowania ewentualnego zysku utworzę jeszcze jeden wykres.
ASBIS- wykres tygodniowy, perspektywa maksymalna

Pierwszy mocniejszy opór znajduje się na poziomie poprzedniego lokalnego dołka. Jest to poziom 2,5 zł, który dawał o sobie znać również w drugiej połowie 2012 roku. Będzie to pierwsza oznaka to odwrócenia trendu spadkowego.
Kolejnym oporem będzie poziom 4 zł, czyli lokalny ostatni szczyt. Przekroczenie tego poziomu będzie oznaczało odwrócenie trendu i urodzenie się kolejnego mocnego ruchu wzrostowego, a to w tej chwili jest bardzo mało prawdopodobny scenariusz dla ASBISu. Z tego względu, dotarcie kursu do poziomu 4 zł będzie idealnym i obowiązkowym miejscem do zrealizowania zysków.

Potencjał wzrostu – 2,5 zł lub 4 zł (19% lub 90,48%)

Stosunek Zysk/Ryzyko: 1,74 lub 8,26 (zagranie będzie skuteczne przy minimalnej skuteczności 57,47 % w przypadku realizacji zysków na poziomie 2,5 zł lub 12,11 % w przypadku realizacji zysków na poziomie 4 zł)

Analizy Cornix


3 komentarze :

 1. na poziomie 2,50 jest także luka cenowa widoczna nawet na wykresie tygodniowym. powstanie luki: grudzień 2008.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie,
  Chyba mój docelowy komentarz powinien być poprzedzony pytaniem:

  Co to znaczy negatywna dywergencja na wykresie tygodniowym, o której wspominasz? To jest wyższy dołek cenowy i niższy dołek na MACD? Tak?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, chodzi o taką dywergencję. Ta dywergencja (tygodniowa) zaprzecza przeciwnej na wykresie dziennym i praktycznie ją kasuje, ponieważ formacje, ważne poziomy itp. na wykresie tygodniowym są ważniejsze od dziennych. W takim przypadku najlepiej stać poza rynkiem i czekać na przebieg sytuacji, dlatego zagranie które tutaj opisałem charakteryzuje się dużym poziomem ryzyka. Jednak ASBIS pokazał wczoraj dobre wyniki finansowe za II kwartał, tj. mniejszą stratę i większe przychody niż w I kwartale, a to powinno wspomóc kurs.

  OdpowiedzUsuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka