Dwie historie mocnych oporów... AT Magellan i Newag

Każdy inwestor (techniczny) powinien wypracować swój własny system inwestowania i nie opierać się wyłącznie na klasycznych zasadach analizy technicznej, świec japońskich itp., ponieważ te zasady znają wszyscy poważni gracze - znajomość ich nie tworzy rynkowej przewagi, na której można "ogrywać" rynek i zarabiać pieniądze. Ten system może polegać na wyćwiczeniu ulubionych zagrań, na których uda się wypracować dużą skuteczność. Dzięki dużej skuteczności (70-90%), gdy trafi się na serię stratnych można być spokojnym, że nie będzie ona długa.

W tym wpisie o jednym z takich zagrań, które może pełnić bazę dla takiego systemu.

Tym zagraniem jest gra przy mocnym oporze bądź wsparciu, gdy kurs długo próbuje go sforsować. Poniżej dwie aktualne sytuacje i tym samym dwa scenariusze jak może się potoczyć sytuacja. Oba są dość czytelne.

Pierwszy, negatywny scenariusz to Magellan. Poniżej screen z niedawnego przeglądu technicznego spółek z WIG50.


Widać na nim, że kurs przez długi czas zmagał się z oporem na poziomie około 78 zł i w końcu odpuścił. Co się stało potem?


Rynek nie poddał się tak łatwo i podjął kolejną próbę. Udało się dokonać wybicia, jednak bykom zabrakło sił. Kolejna sesja zaprzeczyła wszelkim pozytywnym sygnałom. Było to objęcie bessy na większym wolumenie na ważnym oporze, co dodatkowo dokłada negatywną wymowę - FalseBreak. Wtedy łatwo można było stwierdzić, że rynek na 70-90% będzie spadał. Jak do tej pory kurs spadł o około 10 zł, co przy cenie około 77 zł daje około 13% w przypadku możliwości otwarcia pozycji krótkiej.


Drugi, pozytywny scenariusz to Newag. Poniżej screen z niedawnego przeglądu technicznego spółek z WIG50.


Bardzo analogiczna sytuacja – kurs przyległ do oporu, ale nie przekraczał go. Może to oznaczać, że jest presja popytu na rynku, ale pojawiło się duże zlecenie sprzedaży po cenie, której kurs nie może sforsować. Gdy stronie popytowej wystarczy sił, by „zebrać” wszystkie akcje z dużego zlecenia i podciągnąć kurs wyżej, to wtedy można mówić o solidnym wybiciu, któremu zazwyczaj towarzyszy spory wolumen. Potwierdza to przypadek NWG, gdzie taka sytacja niedawno się wydarzyła.


Tutaj również ruch jest dość czytelny. Wybicie na podwyższonym wolumenie. Dodatkowo, wybiciu towarzyszyła luka. Widać wyraźnie, że rynek jak gdyby odetchnął z ulgą i ruszył do zakupów. Widać to po podwyższonym wolumenie na wzrostach. Pozytywnym symptomem jest znikomy wolumen na korekcie – nikt nie jest zainteresowany sprzedawaniem akcji. Kolejny impuls wzrostowy powinien wynieść kurs ponad poprzedni szczyt w okolicach 24,20 zł.


Gdzie obecnie można spotkać podobne opory? Oto Twoja praca domowa, Czytelniku.

Małe podpowiedzi poniżej.


Analizy Cornix


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka