Konto oszczędnościowe lepsze od lokaty? Tak!

Jak było wspomniane w jednym z poprzednich wpisów, każdy inwestor powinien trzymać część gotówki w bezpiecznych i płynnych aktywach. Ostatnimi czasy dość mocno spada poziom inflacji, a za nią podążają stopy procentowe obniżane przez NBP, który dąży do swojego planu inflacyjnego. To sprawia, że obecnie jednym z najlepszych oprocentowań lokat należy nazwać oprocentowanie, który parę lat temu nie przewyższałoby nawet poziomu inflacji. Dodatkowo, banki nie chcą płacić wiele wyższej premii za dłuższe mrożenie kapitału – lokaty ponadroczne niewiele więcej dają niż średnio  i krótko terminowe (do 1 roku). Czy w takich warunkach inwestorzy mogą wymagać chociaż by lokowane środki były bardziej płynne? Niekoniecznie… zasady się nie zmieniły, a jedynie obniżyły widełki na jakie oprocentowane są lokaty.

Jaki instrument wybrać obecnie?Rozwiązaniem jest Bank SMART i jego konto oszczędnościowe zarabiające 3,5% w skali roku. Jak pokazuje poniższy wykres, średnie oprocentowanie lokat w 20 najlepszych bankach w 2013 spadło o połowę i obecne wynosi około 2,7-2,8%, co w porównaniu z oprocentowaniem konta oszczędnościowego Banku SMART jest marnym wynikiem. 

źródło: http://samcik.blox.pl/tagi_b/282803/lokata-bankowa.html
Dużą zaletą konta oszczędnościowego w konfrontacji z lokatą jest jego płynność. Na koncie oszczędnościowym Banku SMART środki można wypłacać bez utraty odsetek. Jedna wypłata na rachunek w Banku SMART jest darmowa.


Czy są jakieś limity lub ograniczenia na oprocentowanie? Niestety tak.

Na 3,5% można liczyć dla środków do 50 tysięcy. Powyżej tej kwoty bank proponuje już tylko 2,5%.
Dodatkowo, to gwarantowane oprocentowanie jest przewidziane do 11 lutego 2015 roku. Później to oprocentowanie będzie wynosiło WIBOR 3M + 0,5% dla środków do 50 tysięcy oraz sam WIBOR 3-miesięczny dla środków powyżej 50 tysięcy.
(Do 11.II.2015 roku zastosowanie ma większa stawka jeśli WIBOR 3M przekroczy poziom 3% będzie stosowane oprocentowane nazywane przez bank podstawowym.)


Ile wynosi WIBOR 3M ?

Aktualna wartość to 2,06%.

Rada Polityki Pieniężnej mocno obcięła stopy procentowe w październiku do rekordowo niskich poziomów, ale WIBOR 3M zaczął mocno spadać już w sierpniu br. Na początku listopada wynosił nawet mniej niż 2,00%, ale obecnie ustabilizował się na poziomie 2,06%. Przy takiej wartości WIBOR 3M, środki do 50 tysięcy po 11 lutego 2015 roku będą oprocentowane na 2,56% (2,06% + 0,50%).


Jaki jest warunek, by mieć to konto oszczędnościowe? 
Założyć ROR w Banku SMART, a konkretnie „Konto Smart”.


(Poniżej przedstawiam krok po kroku rejestrację Konta Smart.)Wedle niedawnego spisu Macieja Bednarka Konto Smart jest obecnie jednym z sześciu kont osobistych na rynku, które są bezwarunkowo darmowe.


źródło: http://samcik.blox.pl/2014/12/Mroz-jeszcze-nie-chwycil-a-banki-juz-rozdaja.html

Stosowne porównanie wykonał również sam Bank SMART.


Warto podkreślić darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą.

Jak to wygląda w Tabeli Opłat i Prowizji?

Opłaty są jedynie za czynności i usługi, które nie wykonuje się standardowo (zaznaczone strzałkami), tj. przelewy zagraniczne, operacje w bankomatach BZ WBK (wypłaty oczywiście darmowe), przewalutowania w walutach innych niż euro, uruchomienie Polecenia Zapłaty, wyciąg w formie papierowej i wydanie zaświadczeń i opinii bankowych.

Jakie są jeszcze korzyści Konta Smart? 

- Oczywiście gwarancja BFG

- Bankowość mobilna


Bank SMART mianuje się dyskontem finansowym urodzonym na smartfony.

(FM Bank PBP SA jest właścicielem Banku SMART.)

Twórcy Banku SMART stworzyli w pełni mobilną bankowość z myślą o postępującym pędzie technologicznym i rosnącym w siłę trendzie przenoszenia każdej aktywności na smartfony np. za pomocą wszechobecnych aplikacji. Obecny trend można porównać do internetowej aneksji kolejnych dziedzin życia, która w zasadzie jeszcze się nie skończyła. Jednak, wygląda na to, że twórcom Banku SMART sprzyja szczęście, ponieważ na banki spadło 7 plag egipskich, co spowoduje zwiększenie kosztów codziennej bankowości, by nadrobić zyski dotychczas czerpane np. z kredytów (ustawa antylichwiarska – oprocentowanie maksymalne to 12% w skali roku). Oferta „konto za zero” będzie obecnie tym bardziej konkurencyjna i wyróżniająca na tle ofert innych banków. Jak zarejestrować konto – instrukcja krok po kroku.


Krok 1 – klikamy w poniższy banerKrok 2 – Uzupełniamy podstawowe informacje o sobie (są to głównie dane kontaktowe).
Krok 3 Uzupełniamy dane osobowe oraz adres zameldowania i do korespondencji
Krok 4 Wybieramy sposób zawarcia umowy oraz produkty o które wnioskujemyWarto wybrać zawarcie umowy za pomocą przelewu. Dzięki temu, dla banku wystarczające będzie potwierdzenie naszej tożsamości, które wykonał inny bank. Ten mechanizm był szerzej opisywany TUTAJ (krok 1 i 7). W tym przypadku trzeba podać również numer rachunku, z którego będzie wychodził przelew weryfikacyjny. 


Należy zatwierdzić wnioskowanie o konto oszczędnościowe SMART Procent, które obejmuje wyżej opisane oprocentowanie. Warto dodać również kartę płatniczą, która jest całkowicie darmowa, a umożliwia np. darmową wypłatę środków ze wszystkich bankomatów w Polsce.
(Oprocentowanie 4% było dostępne do 11 grudnia 2014 roku.)

Krok 5 – Zaznaczanie wymaganych zgód 


Tutaj również zaznaczamy wszystkie zgody na NIE i kliknąć Dalej. (Dlaczego? Krok 4 TUTAJ)Dzięki temu wiemy, że nie wymaganą zgodą jest zgoda nr 6, najprawdopodobniej marketingowa. I tak właśnie jest.


Krok 6 – Weryfikacja poprawności danych osobowych

Krok 7 – Numer zgłoszenia


W tym momencie rejestrujący konto otrzymuje swój numer zgłoszenia, które zostało wysłane do banku.

W tym samym momencie otrzymuje również bardzo podobny e-mail wraz z danymi do przelewu weryfikacyjnego.


Krok 8 – Przelew weryfikacyjny


Po zalogowaniu się do swojego banku, z którego będzie wysłany przelew weryfikacyjny, wypełniamy pola zgodnie z odebranymi danymi i wysyłamy przelew.W tym momencie pozostaje czekać na weryfikację…

Krok 9 – Aktywacja konta


Po jakimś czasie (w moim przypadku było to 5 godzin roboczych) otrzymujemy kolejny e-mail z instrukcjami jak aktywować swoje konto. 


Równolegle do drugiego e-maila otrzymujemy przelew zwrotny z naszym numerem NIK oraz smsa z naszym tymczasowym hasłemJak aktywować konto?

By aktywować konto należy po prostu zalogować się do aplikacji mobilnej lub do bankowości internetowej za pomocą numeru identyfikacyjnego klienta NIK.

Jak zalogować się do aplikacji mobilnej?

Nie używam tej aplikacji, więc nie będę opisywał jak się do niego logować. Instrukcja poniżej.Jak zalogować się do bankowości internetowej?

Należy wejść na stronę logowania banku i wpisać NIK w miejscu loginu oraz hasło z sms. Po zalogowaniu zostaniemy poproszeni o ustanowienie swojego własnego hasła, które musi zawierać minimum jedną małą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę i jeden znak specjalny. Instrukcja poniżej.A co z kartą płatniczą?W drugim e-mailu w załącznikach otrzymujemy stosowne dokumenty takie jak Tabelę Opłat i Prowizji oraz Regulaminy ROR i ewentualnej karty płatniczej.Krok 10 Logowanie do konto i przelewanie środków na konto oszczędnościowe


Po zalogowaniu się zostaniemy poproszeni o autoryzację kodów SMS oraz ustanowienie własnego, nowego hasła. Należy wpisać we wskazane otrzymany w sms’ie kod.

Po wejściu należy kliknąć w „przelew własny”…… a następnie przelać środki na konto oszczędnościowe.


Od tej chwili nasze środki będą pracowały na 3,5% w skali roku.


Analizy Cornix

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka