Analiza techniczna – BHW, QMK, SEL I PZU


Dzisiaj zaprezentuję zbiorczą analizę czterech spółek, których wykres według mnie obecnie prezentuje się atrakcyjnie i daje szanse na zarobek.


1. Bank Handlowy


Cenę akcji Banku Handlowego trzyma w ryzach prawie roczne wsparcie w okolicy 102-102,5 zł. Kurs testuje tę granicę po raz czwarty. Jeśli i tym razem wsparcie wytrzyma to będzie to dobra okazja do zajęcia pozycji. Kurs znajduje się bardzo blisko tego wsparcia, a więc SL można postawić bardzo ciasno.


Poziom wejścia: 103 zł

SL: około 101 zł lub pod psychologicznym poziomem 100 zł, czyli np., 99,5 zł

Ryzyko: 1,98% lub 3,52%


2. QUMAK

!AKTUALIZACJA: Przed inwestycją w akcje tej spółki obecnie należy koniecznie zapoznać się z tym artykułem. Od tego w dużej mierze zależy przyszłość tej spółki oraz cena jej akcji.

Na spółce Qumak jest analogiczna sytuacja jak w przypadku BHW – obrona ważnego wsparcia. Poziom 10 zł już nieraz bywał oporem/wsparciem co czyni go poziomem, na który należy zwrócić uwagę.

Kurs nieraz był wyciągnięty spod poziomu wsparcia, co potwierdza, że kurs jest blisko mocnej strefy popytowej. SL należy postawić pod nią – np. poziom 9,6 zł (kurs najniżej sięgnął do 9,68 zł). Zasięg ewentualnego wzrostu to minimum 11,5 zł, czyli miejsce gdzie znajduje się pierwszy mocniejszy opór. 

Poziom wejścia: 10 zł.

SL: 9,6 zł (-4%).

Minimalny, spodziewany zasięg wzrostu: 11,5 zł (+15%).

Zysk/Ryzyko: 3,75:1 (zagranie będzie zyskowne przy minimalnej skuteczności 26,67% zagrań)3. PZU

Trzecia spółka to PZU i trzecie zagranie pod wsparcie. PZU znajduje się obecnie w konsolidacji z lekko wznoszącymi się lokalnymi dołkami pod poziomem 500 zł, z którym spółka ma problem, by przekroczyć go na stałe. Spółka jest w trendzie wzrostowym. Ten trend powinien sprawić, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwić cena akcji PZU powyżej 500 zł. Czas zrobi swoje.
Według mnie, SL należy postawić zaraz pod lokalnym dołkiem, czyli około 463 zł. Zyski można zacząć realizować już przy 500 zł (zrealizować np. połowę pozycji). Według mnie spółka się tam nie zatrzyma. Są to historyczne szczyty, więc wyżej ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia inwestorów, którzy często lubią fantazjować. Kto wie, gdzie ostatecznie zawędruje kurs PZU. 

Poziom wejścia: 472,10 zł

SL: 463 zł (-2,19%)

Cena do realizacji/sprzedaży: 500 zł (+5,91%)

Zysk/Ryzyko: 2,7:1 (zagranie będzie zyskowne przy minimalnej skuteczności 37,04% zagrań)


W przypadku realizacji połowy pozycji przy oporze 500 zł, można pozycję podwoić (kupić tyle akcji ile posiadamy po wcześniejszej odsprzedaży połowy) po przekroczeniu tej strefy oporu, tj. około 515 zł. SL wtedy ustawiamy na 505 zł. Będziemy musieli wtedy dołożyć więcej niż za pierwszym razem (kupno akcji nie za 475 zł, lecz za 515 zł). Uśredni nam to pozycję do około 495 zł, co oznacza, że w przypadku fałszywego wybicia, SL będziemy mieli 10 zł ponad ceną zakupu, co zapewni nam zysk (+ ten z realizacji połowy pierwszej pozycji przy cenie 500 zł).

Poziom wejścia (kupno np. 20 akcji): 472,1 zł

Realizacja połowy pozycji (sprzedaż 10 akcji): 500 zł (+5,91%)

Podwojenie pozycji (kupno 10 akcji): 515 zł

SL( po podwojeniu pozycji): 505 zł (-1,98%)4. Selena

Selena będzie przykładem innego zagrania niż na wsparcie. Będzie to zagrania zgodnie z trendem pod wybicie ponad lokalny opór

Jak widać na wykresie, można powiedzieć, że Selena chodzi jak po sznurku. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się strategia „jednej kreski”.

Trudniej wymyślić prostszą strategie. Jej prostota wcale nie oznacza, że jest mniej skuteczna. 

W trendzie wzrostowym należy wykreślić jedną, wznoszącą się linię – wsparcie - kreśląc po dołkach oraz powiększać pozycję przy każdej okazji, gdy kurs będzie blisko niej. Gdy kurs oddali się znacząco od naszej linii można część lub całość akcji sprzedać. Całą pozycję należy zamknąć, gdy kurs przebije wsparcie w dół.

Gdy kurs przebije wspomnianą linię to kreślimy nową, tym razem po lokalnych szczytach. Pozycję otwieramy gdy kurs wybije się ponad nią.

Z bliższej perspektywy widać, że kurs zatrzymał się przy okrągłej cenie – 20 zł. Dzięki temu, kurs zwolnił i zbliżył się do wsparcia. Zgodnie ze strategią – zajmujemy pozycję i siedzimy na niej dopóki wyrysowane wsparcie obowiązuje. 

Pomocna będzie niedawno utworzona luka cenowa, która tworzy strefę popytu. 

Pewnym niebezpieczeństwem jest stromość trendu. Z jednej strony zyski będą większe/szybsze, a z drugiej strony widocznie zwiększa się prawdopodobieństwo przełamania wsparcia oraz trudniej wykreślić dokładnie wsparcie (a jest to ważne, ponieważ posługujemy się przecież tylko jedną kreską) przez co trzeba szerzej postawiać SL.

Poziom wejścia: 20 zł

SL: 19 zł (-5%)

Zasięg wzrostu: dopóki wsparcie obowiązuje.Analizy CornixBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka