Analiza techniczna - Action 2

O spółce Action pisałem pod koniec listopada 2014 roku w tym wpisie. Spółka wtedy znajdowała się na wsparciu trendu wzrostowego. Miało to miejsce przy cenie około 45 zł. Od tamtej pory kurs poruszał się zgodnie z wyrysowaną linią trendu bez większych korekt, aż dobrnął do granicy 55 zł, co oznaczało wzrost o ponad 20% i to był jak dotąd kres jego możliwości. Co teraz dzieje się na wykresie i dlaczego wróciłem do niego po około pół roku?


Spółka na poziomie około 55 zł wyrysowała formację podwójnego szczytu (dwie strzałki w dół). 

Co tym lepiej widać na wykresie tygodniowym. 

Od tego podwójnego szczytu cena akcji zaczęła dość dynamicznie spadać. Po którymś z kolei naruszeniu linii trendu wzrostowego i poziomu 50 zł można było zobaczyć formację wodospadu, która rozpoczęła się 15 maja na relatywnie niemałym wolumenie (dwie strzałki w dół). (Był to dzień publikacji wyników finansowych za I kwartał 2015, które dobiły kurs. Zysk operacyjny spadł z 23,5 mln do niecałych 16,mln, a zysk netto niecałych 17,5 mln do 12 mln zł w porównaniu z I kwartałem 2014 roku. <link>). Cena zatrzymała się przy poziomie około 38 zł, gdzie niektórzy inwestorzy próbowali łapać spadający nuż (strzałka w górę). Efekt tej "interwencji" był dynamiczny, ale krótki. Cena w ciągu 4 sesji urosła o niecałe 10% i zamknęła się na poziomie 40,99 zł, a potem zaczęła ponownie spadać.

Co przykuło moją uwagę? 
 1. ponowne zaczątki reakcji na ten poziom cenowy, który tworzy wsparcie
 2. podwyższony wolumen
 3. sygnał kupna na trzech wskaźnikach - STS, MACD i RSI
 4. jest możliwa również mini-formacja podwójnego dna (odwrotna do formacji podwójnego szczytu, od której zaczęły się spadki)


Perspektywa wzrostu od obecnej ceny (38,62 zł) to najpierw strefa pomiędzy 46-50 zł i sam poziom 50 zł, który będzie tworzył psychologiczną barierę. Strefa 46-50 zł wynika z luki podażowej utworzonej w dniu wyników 15 maja. 

Będzie to oznaczało poruszanie się w utworzonym kanale konsolidacyjnym, czyli w trefie pomiędzy 38-40 zł a 50-55 zł. Ewentualne wybicie z konsolidacji w dół (konsolidacja-dystrybucja) będzie porażką tego zagrania - SL np. na poziomie 36,90 zł. Ewentualne wybicie z konsolidacji w górę (konsolidacja-akumulacja) i powrót do długoterminowego trendu wzrostowego będzie bonusem dla inwestora, który zagrał pod oscylowanie kursu w konsolidacji i utrzymał akcje na górnym jej ograniczeniu przed wybiciem w górę.

Propozycja gry:


Poziom wejścia, cena aktualna - 38,62 zł.

SL - 36,90 zł, ryzyko 4,45%.

Potencjał wzrostu - 45,5 zł, zysk 17,81%.

Stosunek Zysk/Ryzyko - 4 (zagranie będzie zyskowne przy minimalnej skuteczności w 25% przypadków)Analizy Cornix

9 komentarzy :

 1. Hmm ciekawe, akcje spadly dzis o 3% czyli jutro powinny osiagnac podany przez Ciebie SL. Co w takich wypadkach prawdziwy gieldowicz powinien zrobic ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, dzięki za komentarz.

   Mnie bardziej niż dzisiejszy spadek zastanawia niski wolumen, tj. brak obrony poziomu cenowego, który określiliśmy jako wsparcie. Z drugiej strony, ten spadek nie ma dużego znaczenia, właśnie ze względu na niski wolumen.

   Co teraz zrobić? Czekamy na spodziewane odbicie (dajmy spółce na to czas, minął dopiero jeden dzień od publikacji analizy) lub zrealizowanie poziomu SL. StopLoss jest ustawiony pod cieniem z 8 sierpnia 2014 roku i jak na razie się trzyma -> http://prntscr.com/7hb4uy.

   Usuń
  2. Dzieki za odpowiedz, czy mógłbyś jeszcze napisac jak wyplata dywidendy moze "bujnac" kursem ?

   Usuń
 2. Witam,
  dziwne, że tak leci tuż przed wypłatą...Albo jutro będziemy świadkami duzego zakupu albo SL (co by mnie niezwykle zdziwiło).

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o dywidendę to według mnie ona powinna pozostawać stosunkowo neutralna dla ceny. Może kiedyś rozwinę tę opinię na oddzielny wpis na bloga.

  Jednak, może bujać kursem zaraz przed nadaniem praw do dywidendy, ale wcale nie musi. Jeśli jest atrakcyjna to jest to zazwyczaj spodziewane, bo np. spółka wypłaca wysokie dywidendy co roku. Jeśli atrakcyjna dywidenda nie jest spodziewana, to kurs rośnie od razu po wzmiance o niej (np. gdy jest proponowana, bądź zmienia się polityka dywidendy na większy procent wypłaty zysku), a nie zaraz przed prawami.

  Pomimo tego inwestorzy, jakby spóźnieni, czasami podnoszą cenę akcji przed nadaniem praw.

  Tutaj macie „naukową” podstawkę - http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2015/05/jak-zachowuje-sie-kurs-akcji-w.html . Najlepiej kupić spółkę na minimum miesiąc przed lub po prawach do dywidendy, bo na miesiąc przed prawami inwestorzy podbijają jej cenę, a zanim zdąży opaść do normalnych poziomów to mija znowu około miesiąc. Jest to dość intuicyjne.

  OdpowiedzUsuń
 4. 36.35 zl - Action polecialo ponizej Twojego SL zastanawiam sie czy jest sens dalej trzymac (ST ustawione na 36 zl) co o tym myslisz ? ;) Niby gielda wirtualna no ale. ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekałbym ewentualnie na koniec sesji, ale skłaniam się raczej do realizacji wyjściowych założeń, czyli SL.
   Należałoby się zastanowić dlaczego spada ogólnie branża komputerowa - Action, Komputronik i można też podciągnąć Livechat Software. Jeśli to chwilowa słabość tej branży(, bo np. w eter poszła niekorzystna informacja dla całej branży) to byłoby kiepsko, gdyby ona padła właśnie w okolicach naszego SL.
   Należałoby się też zastanowić (być może tylko na przyszłość, po sprzedaży teraz) czy dobrze zostało wyznaczone wsparcie. Czy jest ono tam gdzie poprzednie spadki się zatrzymały czy tam gdzie rozpoczęło się wybicie?

   http://prntscr.com/7jwmv9

   Na tym wykresie zaznaczyłem strzałką miejsce wybicia. było to bliżej 35 zł niż nasz SL.
   SL został wyznaczony w miejscu poprzedniego dołka, czyli miejscu gdzie inwestorzy poprzednio wybronili kurs. Wybronili go ciut nad wsparciem.
   Z jednej strony, wsparcie jest trochę niżej. Z drugiej strony, cena notuje właśnie niższy dołek, a to pierwszy krok do zmiany trendu, tym bardziej po formacji podwójnego szczytu.

   Usuń
 5. Action SA dzisiaj poszło już za 35.53zł. Niechetnę do przekraczania 36zł. Komputronik -3,43% chociaż jest to kwestia ostatnich godzin-dni. Czy należy spodziewać się dalszych spadków? Jaka jest szansa na odbicie widząc, że na WIG wracają inwestorzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komputronik dał słabe wyniki, które rzutują na perspektywę dywidendy. Niektórzy spekulowali, że zostanie zwiększona do 1 zł.
   Action dał komunikat, że spodziewają się kurczenia rynku i potrzebna będzie zmiana produktowa... co źle wpłynęło na kurs oczywiście.
   LVC niedawno dał komunikat, że przeznaczy 0,71 zł na akcję na dywidendę. To jest cały ich zeszłoroczny zysk. Stopa dywidendy całkiem niezła i gotówka na koncie też jest cenna, ale LVC ma C/Z ponad 40, więc w cenie akcji jest zdyskontowany dynamiczny rozwój, a nie dywidenda... Bez gotówki wypłaconej w dywidendzie ten rozwój może być wolniejszy.

   Action wygląda słabo, zadziwiająco słabo. Jednak, według mnie rolą inwestora nie jest niedowierzanie tylko reagowanie.

   Czy ACT ruszy razem z WIG? To zależy od współczynnika korelacji, ale tym się nie zajmuję.

   Usuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka