Analiza techniczna - GPW

Działalność spółki GPW raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy uczestniczymy na obsługiwanej przez nią giełdzie. GPW odpowiada za handel akcjami, obligacjami (Catalyst) oraz instrumentami pochodnymi. Spółka żyje głównie z prowizji, które opłacają uczestnicy wyżej wymienionych rynków. Stronę przychodową spółka ma więc zapewnioną - jeśli nie będzie GPW to nie będzie żadnej innej spółki. Trudno sobie wyobrazić, by ten podmiot zbankrutował. Ma tak silną pozycję, że niedawno wyemitowała 7-letnie obligacje, które są niezabezpieczone i tylko pół punktu procentowego powyżej obligacji skarbowych! Tj. 3,19%. (link
Jednak, poza zapewnionym istnieniem ważne są też wielkości przychodów oraz ich zyskowność netto. Z pewnością całej giełdzie nadal czkawką odbija się ogołocenie OFE z kapitałów. GPW również zagraża ewentualny podatek od aktywów (banki są obecnie głównymi uczestnikami IPO), podatek od transakcji tzw. podatek Tobina, który zmniejszy obrót, płynność, a tym samym przychody i zyski spółki. GPW próbuje z tym walczyć aktualizując Dobre Praktyki spółek z GPW oraz porządkując NewConnect, by wróciło zaufanie do rynku. Nie można zapomnieć również o tym, że w siedzibie spółki niedawno było z wizytą CBA... ale wrócimy do głównego tematu, czyli wykresu technicznego.

Co na nim widzimy? Wykres jest wybitnie oscylacyjny. W ciągu swej 5-letniej historii odchylił się tylko o około 25% w górę i w dół. W tej chwili kurs znajduje się w dolnej połowie, więc można spekulować, że większe jest prawdopodobieństwo wzrostów niż spadków.

Można się w nim dopatrzyć delikatnego trendu wzrostowego od najniższego dołka na wykresie (zielona strzałka). Kurs jest obecnie w pobliżu tej linii.

Dość ważną strefą jest obecnie 38 zł. To właśnie tam rok temu znajdował się mocny opór, którego kurs nie mógł przejść. Nastąpiło to długą, białą świecą, gdy GPW ogłosiła zmianę polityki dywidendy. (Z zysku za 2015 rok spółka wypłaci 2,6 zł, a później ponad 60% skonsolidowanego zysku rocznego. W 2014 roku wypłaciła 2,4 zł, co dało 90% zysku. link). Polityka dywidendy pozostała, a kurs wrócił w te okolice. Czyżby to była okazja inwestycja?

są okolice

Wskaźniki mówią, że tak.
RSI tygodniowy jest na dnie i wynosi 31,39. (Przekroczenie linii 40 od dołu będzie mocnym sygnałem kupna).
MACD tygodniowy jest mocno rozsunięty przez ostatnie mocne spadki. Wszedł w ujemną strefę. Gdy nożyce obu linii zaczną się zacieśniać i w końcu się przetną będzie to również mocny sygnał kupna.
STS tygodniowy wskazuje na mocne wyprzedanie. Obie linie znajdują się sporo pod 20.
(Kliknij obrazek, by powiększyć.)
Na RSI i MACD sygnału nie ma, ale oba wskaźniki są w strefie, gdzie są generowane najpewniejsze sygnały kupna. To co potrzeba w tej chwili do tego to spokojne zawinięcie linii w górę. STS jest mocno wyprzedany, więc jest to dobry moment na to.
Jak to będzie widoczne na wykresie? Zastopowanie spadków, ubicie dna oraz wybicie w górę. Brzmi jak idealny moment na zajęcie pozycji, prawda?


A co widać na bliższym wykresie dziennym? 
 • Przede wszystkim, rzuca się wspomniana już świeczka z 30 paź 2014 roku, gdy spółka zmieniła politykę dywidendy. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem rynku.
 • Następnie utworzył się trend wzrostowy, który sięgnął aż cenę 52 zł. 
 • Po wzrostach przyszła korekta, która trwa nadal i przebiega w bardzo stromym korytarzu. Tutaj należy powiedzieć, że tak ostre spadki nie mogą trwać długo.
 • Dwa pinbary/młoty (sprawdź teorię), które bronią ceny 38 zł. Należy im się dokładniej przyjrzeć, gdyż według mnie są decydujące.
 1. Bronią korpusem poziomu 38 zł, a cieniem wspomnianej wcześniej strefy pod 38 zł. To właśnie tam zaczęła się tworzyć przełomowa świeca z 30 października 2014 roku,
 2. Na pinbarze/młocie lub zaraz po nim utworzył się mocno podwyższony wolumen. 
 3. Oba młoty są na tym samym poziomie - mała formacja podwójnego dna (sprawdź teorię tu i tu).
 4. Co ciekawe, oba cienie młotów oparły się idealnie o cenę 37,00 zł. Ktoś tam ustawił spore zlecenie kupna. To dobre miejsce na postawienie SL. 
Co to oznacza? 

Po pierwsze i przede wszystkim, pojawił się popyt. Po drugie, ogromny wolumen sugeruje, że pojawił się duży inwestor, który zbiera akcje z rynku, co jest dobrą bazą pod wzrosty. Po trzecie, na wykresie świeczkowym widać już ubijanie dna, więc niedługo to samo pojawi się na wykresie wskaźników MACD i RSI (którą są przecież pochodną wykresu). 

Według mnie to bardzo dobry moment na kupno akcji tej spółki,Propozycja gry:


Poziom wejścia - 38 zł

SL - 36,8 zł, ryzyko 3,16%.

Potencjał wzrostu:
1, minimum 42 zł, zysk 10,53%.


Stosunek Zysk/Ryzyko - 3,33 (zagranie będzie zyskowne przy minimalnej skuteczności w 30,03% przypadków)Analizy Cornix

1 komentarz :

 1. Bardzo dobra analiza, a przynajmniej przekonująco brzmiąca.
  Czy dobra, okaże się, gdy ją życie zweryfikuje :)

  OdpowiedzUsuń

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka