Dlaczego czasem nie warto patrzeć na indeks?

Witam po dłuższej przerwie. W przyczynach długiej ciszy należy wymienić wakacje, chorobę, awarię sprzętu, sporą ilość pracy oraz kampanię wrześniową (studenci zrozumieją) i inne, ale już prywatne rzeczy. Blog wraca do wcześniej aktywności, a więc zapraszam do regularnego odwiedzania. To tyle tytułem wstępu.

Duże rozchwianie mamy obecnie na rynku. Nie widać tego po indeksie WIG20/30, który zgrabnie ukrywa pod męczącym trendem bocznym sporo równoważących się potężnych ruchów. Wiele spółek jest na swych historycznych poziomach. Przeważa ogólnie tendencja negatywna, co widać po ostatnim mocniejszym spadku o 20% w pół roku. 

Spółki energetyczne (ENG, TPE, PGE i ENA) szorują po dnie. 
Spółki surowcowe (KGH, JSW, LWB) to samo - każda w sumie z innych powodów. 

(Pominę wykres JSW, by uniknąć posądzeń o znęcanie się i kopanie leżącego.)


Banki też oberwały niemiłosiernie w 2015 roku, ale wydaje się, że to już końcówka. 


Spółki paliwowe natomiast ustanawiają historyczne rekordy (PGN) lub są w korekcie po niedawnym biciu tych rekordów (PKN). 

Bardzo dobrze radzi sobie również informatyka, która wraca do wzrostów po ostatniej korekcie od wieloletnich szczytów: CDR powraca do 28 zł, CMR zbiera siły na pokonanie poziomu 140 zł, a ACP na przebicie 60 zł. 

Spółki chemiczne rosną mocno, choć nie wszystkie - SNS jest na dolnym ograniczeniu wieloletniej konsolidacji, ATT dość mocno oscyluje przy szczytach, ale za to CIE przeważa szalę na rzecz wzrostów. Można przecierać oczy ze zdziwienia widząc niezmącony, 4-letni trend wzrostowy z 10 zł na 70 zł. Jednak, CIE ostatnio się konsoliduje co może sugerować dystrybucję na szczytach, ale gdy nałoży się na to kontekst światowy oraz krajowy to można łatwo zauważyć, że CIE nie spada podczas, gdy indeksy tracą po kilkadziesiąt %. 


Podsumowując, mocno spada energetyka, surowce i banki. Natomiast, mocno rosną paliwa, informatyka i chemia. A co widzimy na indeksie? Wieloletni boczniak.Analizy Cornix Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Analizy Cornix © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka